Soovid osta hulgi?
Helista meile: +372 51 900 330

Erütritool: kas kunstlik magusaine või tervislik alternatiiv suhkrule?

Erütritool: kas kunstlik magusaine või tervislik alternatiiv suhkrule?
ERYTHRITOL 1 kg
ERYTHRITOL 1 kg

€8,49

ERYTHRITOL 25 kg
ERYTHRITOL 25 kg

€159,00

Tänapäeval, kui räägitakse palju liigse suhkrutarvitamise varjupooltest, otsivad terviseteadlikud inimesed üha enam tervislikumaid alternatiive tavalisele valgele suhkrule. See aga võib tekitada paljudes küsimusi, et kas alternatiivid on tervislikud? Kui jah, siis mis kogustes neid tarbida võib? Järgnevas artiklis toomegi välja ühe loodusliku suhkruasendaja – erütritooli.


 


Mis on erütritool?


Erütritool on suhkru asendamisel järjest enam populaarsust koguv alternatiiv kuna sellel pole stevia järelmaitset ega ksülitooli kõrvaltoimeid seedetraktile. Erütritool on looduslik. Tegemist on suhkrualkoholiga, mida leidub looduslikult väikestes kogustes mõnedes puuviljades ja kääritatud toitudes. Siia hulka kuuluvad vein, sake, õlu, arbuusid, pirnid, viinamarjad ja sojakaste. Mõned teadlased on tuvastanud selle esinemisena ka inimkehas. Erütritooli keemilised omadused on sarnased suhkruga, kuid sellel on mitu alkoholirühma, mistõttu nimetatakse seda polüooliks. Seejuures on erütritoolil väiksem molekul kui ksülitoolil, mis võib selgitada, miks see põhjustab vähem probleeme kui ksülitool.


 


Väiksem kalorikogus


 


Kui päris suhkrul on 4 kalorit grammi kohta ja ksülitoolil 2,4 kalorit grammi kohta (60% suhkru kaloritest), siis erütritool on kalorites palju madalam - 0,24 kalorit grammi kohta (6% suhkrust). Erütritool on umbes 75% suhkru magususest, kuid kuna inimesed magusat armastavad, siis segataksegi seda sageli mõne muu magusainega.


 


Erütritooli kasu tervisele


 


Erütritoolil on mitmeid kasutegureid, mistõttu kaalutakse seda suhkru alternatiivina. Erütritooli soovitatakse diabeedi korral ja kehakaalu alandamisel. Erinevalt suhkrust ja paljudest kunstlikest magusainetest ei põhjusta erütritool insuliinivastust ega muuda kehas glükoosi metabolismi. See kehtib nii tervete kui rasvunud inimeste kohta. Diabeetikutel näib suhkru asendamine erütritooliga parandavat veresuhkru taset ja muid kliinilisi tulemusi. Uuringud on näidanud ka, et rasvunud inimesed, kes tarbivad erütritooli, tunnevad end rohkem küllastunult kui need, kes söövad tavalist lauasuhkrut.


 


Erütritool on hea hammastele


 


Suhkrualkoholid, näiteks ksülitool ja sorbitool, on hästi tuntud oma võime tõttu aidata tappa halbu hambabaktereid. Erütritool on hammaste tervise jaoks isegi võimsam kui ksülitool. Erütritool pärsib halbade bakterite kasvu, mis omakorda vähendab suus happeid, mis põhjustavad hammaste lagunemist ja pärsivad biokile moodustumist. Seetõttu peetakse erütritooliga magustatud suhkruvabu maiustusi hammastele ohutuks ja mõned hambaarstid kasutavad seda isegi desinfitseerimisvahendina.


 


Erütritool on antioksüdant


 


Rakupõhine uuring näitas, et erütritool võib kustutada reaktiivseid hapniku liike (keemiliselt reageeriv kemikaal, mis võib põhjustada rakkude kahjustusi). Lisaks suutis uuring näidata, et see kaitseb diabeediga rottide veresooni oksüdatiivsete kemikaalide ja arterite kõvenemise eest. See võib olla veel üks põhjus, miks erütritool näib aitavat diabeedi korral. 


 


Oluline on jälgida tarbitavaid koguseid


 


Nagu iga magusa asjaga, tuleb ka erütritooliga piiri pidada. Värskes kliinilises uuringus jõuti järeldusele, et kui erinevates toitudes ja jookides tarbitakse päevas kokku kuni 1 gramm kilogrammi kehakaalu kohta erütritooli, on selle taluvus tunduvalt parem, kui sama koguse sahharoosidega võrreldes. Suureks koguseks loetakse 50 grammi (umbes 3,5 supilusikatäit) ühe tarbimiskorra ajal. Me tõesti loodame, et sellist kogust magusat keegi korraga ei söö:)


 


 


Kust osta erütritooli?


 


Leia Eesti parima hinnaga Erütritool meie e-poest!


2019-12-03 09:36:30

0